Welcome To Exeter Eagles BMX Club

End of Report              
BMX Event Manager© by Lyndon.Downing@bigpond.com  
                 
 
</  
                 
   
Exeter Eagles Winter Series 2014
   
Coastal Recycling
 
BMX EVENT MANAGER, Report Created 30/Dec/2014 20:05:10
   
Series Detailed, All Riders
 
Round 1: Exeter Eagles Winter Series-Rd 1  
Coastal Recycling  
 
Round 2: Exeter Eagles Winter Series-Rd 2  
Coastal Recycling  
 
Round 3: Exeter Eagles Winter Series - Rd3  
Coastal Recycling  
 
Round 4: Exeter Eagles Winter Series - Rd4  
Coastal Recycling  
   
 
 
7 and under 29 Riders, 18 Qualified.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 4 of 4 Rounds
BEST OF RACE 1 2 3 4
1 Jaden FLETCHER   144.5 144.5 47 - 47.5 50
2 Henry EYRE   134.5 175 40.5 46 46.5 42
3 Ashton COOMBS   132.5 132.5 42.5 44 - 46
(GBR20080309)
4 Colby HOARE   121 121 40 - 42.5 38.5
5 Jack MILLS   112.5 146.5 34.5 40.5 37.5 34
6 Marcus JOHNS   104.5 133.5 33 37.5 34 29
7 Freddie STEVENSON   99.5 99.5 - 36 33.5 30
8 Ben MULLER   84 108 27 32.5 24 24.5
9# Scott MUNRO HIGGS   81 81 - 50 - 31
10 Ben RICHARDS   81 81 30 28 - 23
11# Micah PRITCHARD   74 74 - - 39.5 34.5
12# Jake HEALAN   73.5 73.5 - - 35.5 38
13 Zak AVERY   72.5 72.5 26.5 - 27.5 18.5
14 Jack NIXON   71 71 22.5 27 21.5 0
15 Heidi HARRIS   70.5 89 23 25 22.5 18.5
16 Ethan FOSTER   64 64 23 22.5 - 18.5
(GBR20090618)
17# Ethan MILLS   62 62 - 33.5 28.5 -
18 Harlee LANG   57.5 67.5 19.5 19 19 10
19# Bobby BURKE   57 57 - - 25.5 31.5
20 Harley PEARCEY   55 55 - 17.5 16 21.5
21 Bethany COATES   54 67 16.5 21 16.5 13
22# Harrison COLLIS   50 50 50 - - -
23 Owen SMART   45 45 - 22.5 21 1.5
24 Louis AVERY   43.5 43.5 - 15.5 14 14
25# Lyla SAMPSON   38 38 21 - - 17
26# Lowen JEMISON   33.5 33.5 - 20.5 - 13
=27# Finlay COLLIS   26.5 26.5 26.5 - - -
=27# Harry BANKS   26.5 26.5 - - - 26.5
29# Jordan HARRIES   7 7 - - - 7
* = not yet qualified, # = cant qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.  
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4  
   
 
 
8 to 10 34 Riders, 16 Qualified.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 4 of 4 Rounds
BEST OF RACE 1 2 3 4
1 Harvey SHORT   150 199.5 49.5 50 50 50
2 Max AVERY   139.5 139.5 46 - 46.5 47
3 Ed GILSON   114 147.5 33.5 43.5 36 34.5
4 Rio CAPRON   99.5 99.5 35.5 40.5 - 23.5
5 Corey HUNT   98.5 123.5 28.5 35 35 25
6 Callum CHARD-MAPLE   96 96 38 46.5 11.5 -
7 Mia FARROW   95.5 95.5 - 38 31 26.5
8 Josh UPFIELD   91 114 30 29 32 23
(GBR20050711)
9 Corbin BROWN   91 120 29 32.5 29 29.5
10# Taylor SAMPSON   87.5 87.5 44 - - 43.5
11# Colby ELLIS   78.5 78.5 - - 43 35.5
12# Ned PRITCHARD   77.5 77.5 - - 39.5 38
13 Jayden JAMES   75 90.5 15.5 26.5 26.5 22
14 Charlie PHIPPS   73 73 31 - 25 17
15 Sophie HARRIS   71.5 90.5 23.5 23 25 19
(GBR20060901)
16 Koray KONAR   64 83 21.5 21 21.5 19
17# Sonny FLAVELL   54.5 54.5 13.5 - - 41
18 Ben WILLS   52 64 12 19.5 20 12.5
19# Leo HARDING   48 48 23 25 - -
20 Josh WILSON   46 46 19 16.5 - 10.5
21 Jack OCONNOR   45.5 56.5 11 15.5 17.5 12.5
22# Lewis HEALAN   41.5 41.5 - - 22 19.5
23# Tuscan JEMISON   38.5 38.5 - 25 - 13.5
24# Evan HOLMES   34 34 34 - - -
25# Milar GONZALES   33.5 33.5 - 33.5 - -
26# Jordi HART   33 33 - - - 33
27# Jude BROOKS   25.5 25.5 - - - 25.5
28# Aggie HARRISON   19.5 19.5 19.5 - - -
29# Toby CUMMINS   18 18 - 18 - -
30# Chad LLOYD   16.5 16.5 - - 16.5 -
31# Ed HARRISON   16 16 16 - - -
32# Scott MUNRO HIGGS   15.5 15.5 15.5 - - -
(GBR20070830)
33# Joanna BANKS   9.5 9.5 - - - 9.5
34# Ben MAJOR   8.5 8.5 - - - 8.5
* = not yet qualified, # = cant qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.  
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4  
   
 
 
11 to 13 16 Riders, 6 Qualified.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 4 of 4 Rounds
BEST OF RACE 1 2 3 4
1 Ben AVERY   148 148 47 - 54 47
2 Cam FOSTER   148 148 50 54 - 44
(GBR20030530)
3 Tyler COOMBS   134 170 36.5 49 48.5 36
(GBR20040423)
4 Ryan EWINGS   124.5 160.5 36.5 43.5 44.5 36
(GBR20021210)
5 Alisha HUNT   106.5 132.5 26.5 40.5 39.5 26
6 Emily DAY   83 83 23.5 - 36.5 23
7# Bradley CHUGG   61 61 32 - - 29
8# Kyle PEARCEY   59.5 59.5 - 34 - 25.5
9# Billy COX   45.5 45.5 - - - 45.5
10# Ross EBBAGE   42.5 42.5 42.5 - - -
11# Leo FORSYTH-SNELL   40.5 40.5 - - - 40.5
12# Luke SIMMONS   39 39 39 - - -
13# Kieron SAUNDERS   34 34 - - - 34
14# Adam SHEPHERD   29 29 29 - - -
-# Oliver FOSTER   0 0 - 0 - -
-# Callum PITTAS   0 0 - - - 0
* = not yet qualified, # = cant qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.  
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4  
   
 
 
14 to 16 15 Riders, 4 Qualified.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 4 of 4 Rounds
BEST OF RACE 1 2 3 4
1 Luke UPFIELD   143.5 143.5 49.5 - 53.5 40.5
(GBR20010530)
2 James HERBERT   136.5 175.5 44 48.5 44 39
(GBR19990328)
3 Chloe FARROW   122 122 - 44.5 40 37.5
4 Bailey TAYLOR   116 151 39.5 40.5 36 35
(GBR20000608)
5# Emily GREEN   103 103 - 53.5 49.5 -
6# Callum EBBAGE   53.5 53.5 53.5 - - -
7# Ethan SQUIBB   48.5 48.5 - - - 48.5
8# Charlie PITTAS   45 45 - - - 45
9# Finley BAKER   36.5 36.5 36.5 - - -
(GBR20011029)
10# Lydia WEBBER   36 36 - 36 - -
11# Daniel LEAK   33 33 - - - 33
12# Sam MAJOR   32 32 - - - 32
13# Charlie ROAST   28 28 - - - 28
=14# Kian NICHOLAS   25 25 - - - 25
=14# Iona SMART   25 25 - - - 25
* = not yet qualified, # = cant qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.  
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4  
   
 
 
17+ Payback 12 Riders, 1 Qualified.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 4 of 4 Rounds
BEST OF RACE 1 2 3 4
1 Marc BROWN   117.5 117.5 - 44.5 29 44
2# Michael SMART   106.5 106.5 - 54 52.5 -
3# Josh MOORE   99 99 45 - - 54
4# Eddie MOORE   90.5 90.5 41.5 - - 49
5# Oliver HAYNES   84 84 - 48.5 35.5 -
6# Oliver FAY   49 49 49 - - -
(GBR19961028)
7# Josh HAYNES   49 49 - - 49 -
8# Haydon GREEN   44 44 - - 44 -
9# Tom NOVIS   39.5 39.5 - - 39.5 -
10# Gary KNIGHT   38.5 38.5 38.5 - - -
11# Albie SIMMONS   34 34 34 - - -
12# Callum EBBAGE   33.5 33.5 - - 33.5 -
* = not yet qualified, # = cant qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.  
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4  
   
 
 
Womans 8 Riders, 3 Qualified.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 4 of 4 Rounds
BEST OF RACE 1 2 3 4
1 Marie NIXON   160 209 49 54 52.5 53.5
2 Donna COATES   123 123 - 44 39 40
3 Tracey DAY   116 116 44 - 36 36
=4# Sharon WATTS   94 94 - - 49.5 44.5
=4# Paula HUNT   94 94 - - 45 49
6# Caitlin SHEPHERD   54 54 54 - - -
7# Elanor JEMISON - 49 49 - 49 - -
8# Gill OCONNOR   33 33 - - 33 -
* = not yet qualified, # = cant qualify. Must enter 3 of rounds 1-4 to qualify.  
Best Of is Best 3 results from rounds 1-4  
   
 
 
Masters (30+) 19 Riders, 2 Qualified.
RANK NAME GROUP TOTAL RESULT POINTS
After 4 of 4 Rounds
BEST OF RACE 1 2 3 4
1 Andy MULLER   145.5 145.5 - 44 48.5 53
2# Martin GREEN   108 108 - 54 54 -
3 Martin LANG   108 140.5 39.5 32.5 36 32.5
4# Kevin FOSTER   98 98 49 49 - -
5# Tom EDWARDS   78 78 - - 42.5 35.5
6# Graham WATTS   77.5 77.5 - - 40.5 37
7# Rob HARDING   55.5 55.5 - 28 - 27.5
8# Marc BROWN   54 54 54 - - -
9# Matt SHARLAND   50 50 - - - 50
10# Andy HARRISON   44 44 44 - - -
11# Wayne HARRIES   43 43 - - - 43
12# Brad COOMBS - 39 39 - 39 - -
13# Pat HAYNES - 36.5 36.5 - 36.5 - -
14# Martin TAYLOR   36 36 36 - - -
15# Vanessa HARRISON   32.5 32.5 32.5 - -